Projekt, financiran iz javnega razpisa za izbiro ponudnikov za izvedbo projektov na podlagi nacionalnega programa za jezikovno politiko v letih 2024-2025 (Ministrstvo za kulturo RS)
Odgovoren za SLORI: dr. Devan Jagodic
Sodelujejo: dr. Maja Melinc Mlekuž, dr. Barbara Baloh, Jasmin Franza, Mija Umer, David Bordon
Obdobje trajanja projekta: 2024-2025
Projekt predvideva vsebinsko, funkcionalno in estetsko aktualizacijo jezikovnega portala SMeJse – Slovenščina kot manjšinski jezik SMeJse (www.smejse.it). Portal, ki je javno dostopen od novembra 2017, je namenjen različnim ciljnim skupinam (od predšolskih otrok do odraslih uporabnikov, od splošne do strokovne javnosti) in ponuja pregledno razvrščene raznolike vsebine. Nastal je v okviru slovenske jezikovne skupnosti v Italiji kot zbirališče novih in že obstoječih orodij ter informacij za razvoj jezikovnih veščin in spretnosti v slovenskem jeziku.
Korenita vsebinska, funkcionalna in estetska prenova portala bo temeljila na naboru novih obstoječih virov in orodij ter večmedijskih vsebin, pripravi izvirnega avtorskega gradiva in povečani interaktivnosti z uporabniki.
Vsebinsko nameravamo portal obogatiti v vseh razdelkih od predšolskih otrok do odraslih oziroma strokovne javnosti, posebno pozornost pa bomo namenili gradivu za didaktiko slovenščine v osnovni šoli. Na portalu bomo pripravili nov razdelek, ki bo namenjen predvsem vzgojiteljem in staršem otrok, vpisanih v osnovne šole s slovenskim učnim jezikom v Italiji. S pripravo izvirnega avtorskega gradiva se bomo posebej osredotočili na razvijanje jezikovne zmožnosti v slovenskem jeziku pri dvojezičnih osnovnošolskih učencih, za katere slovenščina marsikdaj ni niti prvi jezik in niti jezik okolja. Rezultat bo avtorska spletna (večmedijska) monografija s ciljnimi, vsebinskimi in metodološkimi predlogi za poučevanje in učenje slovenskega jezika v osnovni šoli.
V prvi fazi projekta smo se osredotočili na osnove nadgradnje in aktualizacije portala, ki smo jo predvideli na treh ključnih ravneh: vsebinska, tehnična/tehnološka in oblikovna.
V prvem obdobju smo izbrali ožjo skupino učiteljev in učiteljic slovenščine na osnovnih šolah s slovenskim učnim jezikom v Italiji, ki bodo zasnovali učinkovito učno gradivo z interaktivnimi oziroma večmedijskimi dodatki. Pripravljene so bile uredniške smernice.
V prvi fazi dela izhajamo iz obstoječih raziskav in znanstvene ter strokovne literature o učenju jezika v osnovni šoli, najnovejših didaktično-metodičnih strategij za učenje in poučevanje slovenščine kot prvega, drugega in tujega jezika na osnovnošolski ravni, primerljivih primerov razvijanja medkulturne zmožnosti in medkulturnega sporazumevanja v večjezični družbi v tuji literaturi; izbranih primerov dobre prakse, preizkušenih v skupinah osnovnošolskih otrok, didaktičnih gradiv, učnih priprav in letnih delovnih načrtov.
Opravljena je bila tudi raziskava o nivojskem pouku in motivaciji za učenje slovenščine osnovnošolskih otrok iz italijansko govorečih družin. Podatki so analizirani, zasnovan je predlog nivojskega pouka v osnovnih šolah s slovenskim učnim jezikom v Italiji; zaključeni sta dve poglavji monografije. Preostanek raziskave bo opravljen v drugem projektnem sklopu.
Pripravljena je bila že predloga za grafično podobo monografije in njeno prilagoditev za interaktivno objavo.