V petek, 10. oktobra 2014, je Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) v Narodnem domu v Trstu proslavil 40. obletnico ustanovitve (1974–2014). Pomemben jubilej smo želeli na inštitutu obeležiti s svečanim dogodkom, na katerega so bili vabljeni vsi sedanji in nekdanji člani, predstavniki vodstvenih organov, sodelavci, partnerji in predstavniki številnih institucij ter akademsko-raziskovalnega sveta v Italiji, Sloveniji in drugih sosednjih državah. Udeležence je pričakal bogat program, ki se je začel v zgodnjih popoldanskih urah. Po uvodni projekciji fotografskih utrinkov štirih desetletij delovanja inštituta, ki jih je glasbeno spremljal mladi kitarist Glasbene matice Tjaš Leghissa, je navzoče nagovoril predsednik SLORI dr. Milan Bufon. Sledili so pozdravi gostov, podelitev priznanj in nagrade natečaja SLORI 2014 za diplomska ter podiplomska dela. Pester program je zaključila glasbena točka. Slovesnost je povezovala radijska in televizijska urednica ter voditeljica, nekdanja sodelavka inštituta Vida Valenčič.
Svoj pozdrav so navzočim prinesli tržaški župan Roberto Cosolini, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc, slovenski veleposlanik v Italiji Iztok Mirošič, tržaška prefektinja Francesca Adelaide Garufi, generalni direktor direktorata za znanost pri slovenskem ministrstvu za izobraževanje Urban Krajcar, poslanka Tamara Blažina, podpredsednik deželnega sveta FJK Igor Gabrovec, predsednik SKGZ Rudi Pavšič, podpredsednik SSO Igor Švab, predstavnica rektorata Univerze v Trstu Maria Cristina Benussi, prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo Univerze na Primorskem Štefko Miklavič, direktorica Inštituta za narodnostna vprašanja iz Ljubljane Sonja Novak Lukanovič, predsednik Furlanskega filološkega društva Federico Vicario in predsednik izvršnega odbora Italijanske unije Maurizio Tremul.
Na slovesnosti smo podelili tudi posebna priznanja za dolgoletno vodenje inštituta, ki so jih prejeli Aljoša Volčič, Emidij Susič, Sergij Lipovec in Milan Bufon. Posebno priznanje za dolgoletno sodelovanje v organih inštituta so prejeli: Viljem Černo, Vladimir Vremec, Aleš Lokar, Mitja Race, Marino Kokorovec, Danilo Sedmak, Bojan Brezigar, Karlo Bresciani in Norina Bogatec. Posebno priznanje za zunanje partnerstvo in sodelovanje pa so prejeli Inštitut za narodnostna vprašanja, Lucija Čok in Furlansko filološko društvo.
Na slovesnosti smo podelili so tudi nagrade letošnjega natečaja SLORI za diplomska in podiplomska dela. Pri tem je inštitut prejel devet diplomskih nalog in eno doktorsko disertacijo, nagrado pa sta prejela dr. Ines Beguš, ki je na Univerzi na Primorskem doktorirala z disertacijo o avtonomiji in ekonomiji Nadiških dolin v Beneški republiki, in Janoš Ježovnik, ki je na Univerzi v Ljubljani diplomiral z nalogo o narečni književnosti Renata Quaglie v prevodih Marka Kravosa.
Na prireditvi so udeleženci prejeli izvod nove publikacije z naslovom Raziskovanje Slovencev v Italiji: razvoj, izzivi, perspektive, ki jo je SLORI izdal ravno v okviru pobud ob praznovanju 40. obletnice. Knjigo je uredil ustanovni član in trenutni predsednik nadzornega odbora Sergij Lipovec, pri njeni pripravi pa so sodelovali številni člani vodstvenih organov ter sodelavci inštituta. Publikacijo sestavljajo štiri samostojna poglavja, ki celovito in pregledno predstavljajo obdobje nastanka inštituta, njegov 40-letni zgodovinski razvoj, sodobno razčlenjeno strukturo in delovanje ter številne izzive in razvojne perspektive, ki ga v prihodnje še čakajo. V posebnem poglavju so v obliki intervjujev zbrani spomini in pričevanja nekaterih ustanovnih članov, ravnateljev in raziskovalcev, priloge pa združujejo glavne znanstvene dosežke inštituta in prikazujejo njegovo bogato bibliografijo. Gre torej za publikacijo, ki opozarja na utrjeno vlogo inštituta v ustvarjanju in posredovanju znanja o Slovencih v Italiji, v povezovanju in usmerjanju manjšinskega intelektualnega potenciala, ne nazadnje pa tudi v spodbujanju medkulturnega sožitja in sodelovanja v čedalje bolj odprtem slovensko-italijanskem kontaktnem prostoru.
Petkova slovesnost je predstavljala svečani vrh strokovnih in promocijskih dogodkov, ki jih je SLORI priredil ob proslavljanju 40. obletnice v vseh treh pokrajinah, kjer je prisotna slovenska narodna skupnost v Italiji. S tovrstnimi pobudami je začel že pred poletjem, ko je v sodelovanju z Inštitutom za slovensko kulturo in videmsko univerzo v Špetru organiziral znanstveni posvet o sodobni literarni ustvarjalnosti v Beneški Sloveniji. V predjesenskem času sta nato sledili predstavitvi dveh novih knjižnih produkcij inštituta, in sicer monografije Nataše Gliha Komac Ljudska religioznost v Kanalski dolini: O umiti in v prt zaviti lobanji (12. septembra v prostorih Slovenskega kulturnega središča Planika v Ukvah v sodelovanju z Znanstvenoraziskovalnim centrom SAZU) in znanstvene publikacije Susanne Pertot in Marianne Kosic Jeziki in identitete na precepu (26. septembra v prostorih Trgovskega doma v Gorici). Pobude ob praznovanju 40. obletnice se bodo sklenile z okroglo mizo, ki jo inštitut načrtuje sredi decembra v Ljubljani, in sicer v tesnem sodelovanju z dolgoletnim partnerjem, Inštitutom za narodnostna vprašanja (INV).