Javna predstavitev in okrogla miza
PRE-MISLITI SKUPNI SLOVENSKI ZNANSTVENI PROSTOR
Četrtek, 4. december 2008, ob 17. uri,
razstavna in konferenčna dvorana Narodnega doma v Trstu, ulica Filzi 14.
Znanstveno-raziskovalno središče Koper Univerze na Primorskem (UP ZRS), Fakulteta za humanistične študije Koper Univerze na Primorskem (UP FHŠ), Narodna in študijska knjižnica Trst (NŠK) in Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) prirejajo javno predstavitev in okroglo mizo z naslovom PRE-MISLITI SKUPNI SLOVENSKI ZNANSTVENI PROSTOR, ki bosta potekali v četrtek, 4. decembra 2008, ob 17. uri, v razstavni in konferenčni dvorani Narodnega doma v Trstu, ulica Filzi 14.
Univerza na Primorskem že vrsto let proučuje različne vidike integracijskih procesov na obmejnih in etnično mešanih območjih, med katere sodi tudi raziskovanje manjšinskih skupnosti, medetničnih odnosov ter oblik in politik čezmejne komunikacije in sodelovanja. Po vstopu Slovenije v schengenski prostor se zdi potreba po razvijanju tovrstne znanstveno-raziskovalne dejavnosti še toliko bolj nujna in koristna. Zato se je razvila pobuda za strokovno srečanje raziskovalcev integracijskih procesov v slovensko-italijanskem obmejnem pasu, ki delujejo v okviru Univerze na Primorskem in slovenskih raziskovalnih inštitutov v Furlaniji Julijski krajini.
Uvodni del četrtkove pobude bo namenjen predstavitvi znanstvenih dosežkov zgoraj omenjenih raziskovalnih ustanov in inštitutov pri proučevanju manjšinskih razvojnih procesov in medetničnih oziroma medkulturnih odnosov v slovensko-italijanskem obmejnem območju. Posebna pozornost bo namenjena raziskovalnim projektom in drugim znanstvenim pobudam, ki so bile izvedene v sodelovanju med slovenskimi raziskovalnimi središči z obeh strani meje.
Analiza trenutnega stanja in nadaljnjih razvojnih možnosti znanstveno-raziskovalnega sodelovanja bo nato predmet razprave na okrogli mizi, ki jo bo povezoval dr. Milan Bufon (Univerza na Primorskem). Cilj okrogle mize bo izpostaviti možna izhodišča za utrjevanje skupnega slovenskega znanstveno-raziskovalnega prostora.
Program:
– uvodni pozdravi;
– prikaz raziskovalnih dosežkov in znanstveno-raziskovalnega sodelovanja pri proučevanju integracijskih procesov in manjšinskih skupnosti na slovensko-italijanskem obmejnem območju;
– okrogla miza in razprava o razvojnih možnostih skupnega slovenskega znanstveno-raziskovalnega prostora.