V Ljubljani predstavitev znanstvene monografije o učenju slovenščine kot drugega/tujega jezika pri odraslih v Furlaniji Julijski krajini

V četrtek, 26. junija 2014, je v prostorih Filozofske Fakultete na Univerzi v Ljubljani potekal tradicionalni junijski izobraževalni seminar v režiji Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik, ki v okviru Oddelka za slovenistiko že vrsto let razvija celotno infrastrukturo za doseganje, preverjanje in potrjevanje znanja slovenščine kot neprvega jezika na vseh učnih ravneh. Seminarja se je udeležila množica učiteljev in lektorjev, ki slovenščino poučujejo na raznih akademskih in drugih izobraževalnih sredinah, tako v Sloveniji kot v tujini. Med vabljenimi predavatelji je nastopila tudi skupina slovenskih raziskovalk in raziskovalcev iz Tržaškega, ki je predstavila rezultate raziskovalnega projekta, zbrane v nedavno izdani publikaciji z naslovom Med drugim in tujim jezikom: Poučevanje in učenje slovenščine pri odraslih v obmejnem pasu Furlanije Julijske krajine (uredila Devan Jagodic in Štefan Čok).

Monografija, ki je bila v Trstu javno predstavljena že lani spomladi, sodi med aktivnosti strateškega projekta JezikLingua, sofinanciranega v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007–2013. V štirih samostojnih poglavjih obravnava proces poučevanja in učenja slovenščine kot drugega/tujega jezika (SDTJ) pri odrasli populaciji, ki živi vzdolž obmejnega pasu Furlanije Julijske krajine. V tržaški, goriški in videmski pokrajini se namreč v zadnjih letih stopnjuje zanimanje za učenje SDTJ, o čemer priča ugotovitev o strmo naraščajočem številu tečajev slovenščine za odrasle, ki jih prirejajo tako javne kot zasebne ustanove. Ob pomanjkanju sistematičnih obravnav teh procesov, je projekt JezikLingua med svojimi aktivnostmi predvidel raziskavo z naslovom Poučevanje/učenje slovenščine kot drugega/tujega jezika, katere izvedbo je poveril Slovenskemu raziskovalnemu inštitutu (SLORI). Raziskava je predvidevala temeljit popis in analizo sodobne izobraževalne ponudbe v vseh treh pokrajinah, anketiranje 374 udeležencev jezikovnih tečajev, v zadnji fazi pa tudi ugotavljanje uspešnosti in težav pri učenju jezika na osnovi pričevanj učiteljev, zbranih s poglobljenimi intervjuji.

V uvodnem delu skupnega “tržaškega” referata je znanstvena koordinatorka projekta JezikLingua Susanna Pertot orisala glavne projektne dosežke, ravnatelj SLORI Devan Jagodic pa je zatem predstavil cilje in potek raziskave. Sledila so predavanja ostalih treh avtorjev monografije, Štefana Čoka in Maje Mezgec s Slovenskega raziskovalnega inštituta in Sare Brezigar z Inštituta za narodnostna vprašanja, ki so izluščili številna zanimiva spoznanja raziskave, hkrati pa izpostavili vrsto problematičnih vikov, povezanih z obravnavanim izobraževalnim procesom. V zaključkih so na primer izluščili ugotovljene potrebe po okrepitvi obstoječe izobraževalne ponudbe, po usposabljanju učnega kadra, še zlasti pa po vzpostavitvi strokovnega centra, ki bi po ljubljanskem modelu delovalo kot referenčno središče za učenje slovenščine kot drugega/tujega jezika na celotnem območju Furlanije Julijske krajine. 

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se