Šesti zbor partnerjev ter seja znanstvenega sveta projekta EDUKA – Vzgajati k različnosti

V ponedeljek, 7. julija 2014, sta v prostorih dvorane Tessitori palače Deželnega sveta Furlanije Julijske krajine potekala šesti zbor partnerjev ter seja znanstvenega sveta projekta Eduka – Vzgajati k različnosti. Koordinatorke projekta Zaira Vidau, Norina Bogatec in Marianna Kosic SLORI-ja in Nives Zudič Antonič Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem so predstavile rezultate različnih izobraževalnih, informativnih, promocijskih in raziskovalnih aktivnosti o medkulturni vzgoji na območju, ki potekajo od oktobra 2011 na čezmejnem območju od Ljubljane do Ravenne. Rezultati projekta so dosegljivi na spletni strani www.eduka-itaslo.eu. 

Septembra je predviden zaključek projekta z javno predstavitvijo rezultatov. 18. in 19. septembra bo v Kopru in Trstu potekal dvodnevni zaključni posvet z naslovom »Vzgajati k različnosti v čezmejnem prostoru« namenjen učiteljem in profesorjem šol različnih vrst in stopenj v Sloveniji in Italiji ter javnostim nasploh. V četrtek 18. septembra bo mednarodna konferenca na sedežu Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem v Kopru. Program konference bo obsegal  predstavitev čezmejne sociolingvistične raziskave o medkulturni vzgoji. Raziskava se osredinja na doživljanje medkulturnosti v sodobnih vzgojnih okoljih in odnos učencev, učiteljev in staršev osnovnih šol v Sloveniji in srednjih šol prve stopnje v Italiji do večkulturnih in večjezičnih razredov ter težave, ki se porajajo pri njihovem vodenju. V raziskovalni skupini so sodelovali raziskovalci univerz iz Trsta, Vidma, Benetk in Kopra, Mednarodnega centra za večjezičnost iz Vidma, Inštituta za izseljenstvo in migracije ZRC SAZU iz Ljubljane ter Slovenskega raziskovalnega inštituta SLORI iz Trsta.

Drugi dan posveta, in sicer v petek 19. septembra 2014, bo potekal v Trstu na Pomorski postaji z naslovom »Vzgajati k različnosti med spoznavanjem in igro«. V jutranjem delu bodo na vrsti informativna predavanja in delavnice o zgodovinskih narodnih in jezikovnih manjšinah (o slovenski narodni skupnosti in furlanski jezikovni skupnosti v Italiji ter  italijanski narodni skupnosti v Sloveniji) ter migrantskih skupnostih (iz Albanije, Hrvaške, Kameruna, Libanona, Kolumbije, Argentine, Brazilije, Peruja in Konga), ki živijo na obmejnem območju za srednje šole druge stopnje. Dijaki se bodo obenem soočili s predstavniki različnih skupnosti o doživljanju narodne, jezikovne in kulturne različnosti v okviru okrogle mize. V popoldanskem delu posveta bo na vrsti predstavitev didaktičnih iger o medkulturnosti za učence, učitelje in profesorje  osnovnih šol v Sloveniji in Italiji ter srednjih šol prve stopnje v Italiji. Igri je pripravila čezmejna delovna skupina učiteljev in profesorjev osnovnih šol E. Vatovec iz Prad in P.P. Vergeria iz Kopra ter večstopenjskih šol pri Sv. Jakobu, V. Bartola in I. Masih iz Trsta.

Dokončen program posveta bo objavljen avgusta na spletni strani projekta www.eduka-itaslo.eu.

 Projekt EDUKA je namenjen promociji medkulturnih vrednot kot temeljev oblikovanja in razvijanja odnosov v večetnični in večjezikovni družbi. Cilj projekta je ustvariti znanje in orodja za vzgajanje k različnosti  in medkulturnosti v šolskem in univerzitetnem okolju ter jih posredovati predvsem mladim in učnemu kadru na vseh stopnjah izobraževanja.

Vodilni partner projekta je SLORI – Slovenski raziskovalni inštitut. Partnerji projekta so: Pokrajina Ravenna, Univerza na Primorskem – Fakulteta za humanistične študije Koper, Univerza v Trstu – Oddelek za politične in družbene vede, Univerza v Vidmu – Oddelek za vede o človeku, Univerza Ca’ Foscari v Benetkah, Mednarodni center za večjezičnost Univerze v Vidmu,  Societât Filologjiche Furlane – Furlansko filološko društvo “Graziadio Isaia Ascoli, Društvo pripadnikov italijanske narodne skupnosti -Italijanska unija ter Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije Znanstveno raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se