Povzetek o strokovnih referatih, ki jih je SLORI predstavil na konferenci
V nadaljevanju podajamo poročilo o strokovnih referatih, predvidenih v okviru sodelovanja Slovenskega raziskovalnega inštituta pri izvedbi prve Deželne konference o varstvu slovenske jezikovne manjšine, predpisane z 10. členom d.z. št. 26/2007. SLORI je namreč prejel naročilo za sestavo niza referatov o temah na dnevnem redu konference, ki jih je oblikoval Urad predsedstva deželnega sveta, s posebnim poudarkom na uporabi slovenskega jezika v javnih upravah Furlanije Julijske krajine. Inštitut je tudi zadolžen za pripravo zbornika konference, tako v italijanskem kot v slovenskem jeziku.
Strokovni referati v režiji SLORI-ija so predvideni za dopoldanski program konference, in sicer:
• Uvodno poročilo predsednika SLORI-ja
• Poročilo o današnjem stanju slovenske jezikovne manjšine v FJk: stopnja izvajanja državnega zakona št. 38/2001 in deželnega zakona št. 26/2007; institucionalna ureditev; finančna podpora dejavnostim manjšine; odnosi z drugimi jezikovnimi skupnostmi na deželnem ozemlju; manjšina in čezmejno sodelovanje. Poročilo podaja nekatere prednosti, predvsem pa kritičnosti, povezane z današnjo institucionalno ureditvijo slovenske manjšine, z načini financiranja njenih dejavnosti in s stopnjo izvajanja določil iz zakonov št. 38/2001 (državni) in št. 26/2007 (deželni). Posebna pozornost bo namenjena analizi današnjega stanja in razvojnih perspektiv v okviru čezmejnega sodelovanja s sosednjo Republiko Slovenijo, kot tudi odnosom slovenske manjšine z drugimi manjšinskimi skupnostmi na ozemlju FJk in z italijansko manjšino onkraj meje. Poročilo temelji na ažurnih podatkih, ki bodo predstavljeni z uporabo namenskih grafov in preglednic, kot tudi na informacijah, pridobljenih pred konferenco s pogovori s predstavniki organiziranega dela slovenske manjšine.
• Poročilo o uporabi slovenskega jezika v javnih upravah FJk: predstavitev empiričnih podatkov, povzetih iz pred kratkim izvedenih raziskav. Poročilo bo podalo natančen in izčrpen okvir dejanskega izvajanja določil za zaščito slovenske manjšine iz 8. člena zakona št. 38 z dne 23. februarja 2001, ki se nanaša na uporabo slovenskega jezika v javnih upravah. Ozemeljski obseg poročila bo vključeval administrativne in državne organe, zadolžene za izvajanje omenjenega 8. člena, in sicer tiste, ki delujejo v 32 občinah tržaške, goriške in videmske pokrajine, določenih z o.p.r. z dne 12. septembra 2007. Analiza bo temeljila na zbranih empiričnih podatkih, tako kvantitativnih (pridobljenih s »terensko« anketo, izvedeno s strukturiranim vprašalnikom, ki upošteva različna področja uporabe slovenskega jezika v odnosih javnih uprav s prebivalstvom: v pisnem in ustnem sporočanju, v aktih in ukrepih za javno uporabo in v obrazcih, uradnih obvestilih in sporočilih), kot tudi kvalitativnih (pridobljenih s poglobljenimi intervjuji s predstavniki javnih uprav dežele FJk na deželni, pokrajinski in občinski ravni).
• Poročilo o izvajanju ukrepov v korist rezijanščine in jezikovnih različic v Kanalski, Terskih in Nadiških dolinah. Poročilo je namenjeno vprašanjem gospodarskega, socialnega in okoljskega razvoja območij naselitve slovenske manjšine v videmski pokrajini, za kar obstajajo specifična zaščitna določila tako v državnem (38/2001) kot v deželnem zakonu (26/2007). Natančneje bodo predstavljeni do danes izvedeni ukrepi (in tudi še neizvedeni) v korist jezikovnih različic Kanalske, Terskih in Nadiških dolin ter rezijanščine, ki jih določajo členi 20, 21 bis in 22 d.z. 26/2007. To bo storjeno z uporabo informacij, zbranih pred konferenco s pogovori z reprezentativnimi predstavniki krajevnih skupnosti.
• Poročilo o percepciji in stopnji zadovoljstva prebivalcev FJk z zaščito slovenske manjšine. Poročilo podaja analizo izsledkov pred nedavnim izvedene kvantitativne raziskave o jezikovnih skupnostih v deželnem kontekstu, ki jo je naročila Služba za statistiko A.d. FJk, izvedel pa SLORI v sodelovanju s Furlanskim filološkim združenjem (Società Filologica Friulana). Z raziskavo so bila zbrana mnenja in pričevanja kar 3000 stalnih prebivalcev občin FJk, v katerih živijo tri jezikovne manjšine (furlanska, slovenska in nemško govoreča), ki podajajo izredno zgovorno fotografijo stopnje poznavanja in zadovoljstva javnosti z zaščitnimi ukrepi, namenjenimi tem trem manjšinam. Po sintetični primerjavi razlikujočih se položajev treh manjšin bodo s poročilom analizirane nekatere kritične točke, ki se specifično nanašajo na slovensko jezikovno skupnost.
• Zaključno poročilo ravnatelja SLORI-ja s povzetkom najpomembnejših izsledkov in kritičnih točk, ki bodo izluščene med konferenco, in z opredelitvijo nekaterih možnih razvojnih smernic.