Izzivi večjezičnosti: Katalonski model

Srečanje “Izzivi večjezičnosti: Katalonski model” bo potekalo v torek, 13. septembra 2016, ob 18. uri v dvorani pokrajinskega sveta, Korzo Italija 55 v Gorici. 

Program:

Pozdravni nagovor: Mara Černic, podpredsednica Pokrajine Gorica

Sodelujejo:

prof. Gonçal Mayos Solsona, redni profesor filozofije kulture na Univerzi v Barceloni, kjer vodi mednarodni raziskovalni program GIRCHE. Sodeluje s številnimi univerzami doma in v tujini. Ukvarja se z raziskovanjem kulturnih in političnih dinamik, ki podpirajo oz. preprečujejo modernizacijo in postmodernizacijo evropskih družb.

 dr. María Pilar Sabio Esquíroz, diplomirala iz zgodovine, geografije in filozofije; ima dva magisterija in doktorat znanosti. Kot članica raziskovalne skupine GIRCHE se ukvarja z identiteto, vzgojo in človekovimi pravicami. Trenutno je zaposlena na Liceju Ferreria v Barceloni, kjer dela z mladimi iz različnih etničnih in socialnih okolij.

Povezuje:

dr. Matejka Grgič, raziskovalka, jezikoslovka, tolmačica in publicistka. Trenutno je zaposlena na Slovenskem raziskovalnem inštitutu (SLORI).

Vprašanja identitete, dvo- in večjezičnosti ter dvo- in večkulturnosti postajajo v sodobni Evropi čedalje bolj aktualna, tudi v luči novih migracijskih tokov, zunanjih in notranjih. V tem trenutku je ključno predvsem vprašanje vzgoje za razumevanje in sprejemanje novih identitetnih opcij in vzorcev, ki se pojavljajo v naših družbah.

K temu lahko bistveno pripomore poznavanje primerov dobre prakse, ki so jih nekatere skupnosti že izdelale in usvojile.

Eden takih primerov dobrih praks je katalonska skupnost v Španiji. Katalonski model je danes zanimiv z več vidikov, ne le v luči dialoga med večino in manjšino, ampak tudi v perspektivi novih oblik vključevanja, sobivanja in spoznavanja znotraj post-modernih družb.

Poskrbljeno bo za simultano tolmačenje v slovenščino in italijanščino.  

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se