Pred približno enim mesecem sta Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) in Narodna in študijska knjižnica (NŠK) v Trgovskem domu v Gorici organizirala srečanje z naslovom Moj jezik – moji jeziki. Pogovor s prof. Markom Stabejem je takrat naletel na tak odziv, da sta se organizatorja odločila za nadaljevanje živahne razprave še v Trstu.
Tema srečanja bodo tudi tokrat predvsem sodobni izzivi, ki jih predstavlja ohranjanje, razvijanje in promocija slovenščine, še več poudarka pa bo na njeni raznolikosti ter na mnogoterosti jezikovnih in sporazumevalnih praks. Pluralnost opcij, ki jih ponujajo jeziki, predstavlja danes za posameznike in skupnosti nove možnosti razvoja, a hkrati tudi nove kulturne, politične in strokovne dileme, s katerimi se moramo soočiti.
Kaj pomeni danes opredeljevati se za »rojenega govorca« slovenščine?
To sicer na videz preprosto vprašanje je še posebej aktualno na območjih, kjer prihaja do izrazitega jezikovnega stikanja in kjer so »klasične« zvrstne opredelitve knjižnega jezika, pogovornega jezika in narečja v vsakdanjem sporazumevanju presežene. Kako lahko v takem kontekstu spodbujamo različne rabe (manjšinskega) jezika, kako lahko merimo in ocenjujemo jezikovno znanje in kako razvijamo jezikovne veščine znotraj določenega kontinuuma?
Refleksija o teh in podobnih vprašanjih je prioritetna predvsem znotraj skupnosti, ki se identificirajo in definirajo na podlagi jezika. Zavest o mnogoterosti, pluralnosti in raznolikosti je danes ključno izhodišče za implementacijo pozitivnih in aktivnih jezikovnih politik, hrkati pa zahteva tudi nove modele in oblike izvajanja jezikovnih strategij.
Tržaški pogovor, ki bo v sredo, 29. 3., ob 18. uri v Tržaškem knjižnem središču (Trg Oberdan 7) bosta oblikovala dr. Matejka Grgič in gost dr. Marko Stabej (1965), redni profesor za slovenski jezik na Filozofski fakulteti in predstojnik Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik Univerze v Ljubljani. Prof. Stabej se že vrsto let ukvarja s sodobno in zgodovinsko sociolingvistiko, besediloslovjem, jezikoslovno stilistiko, korpusnim jezikoslovjem, večjezičnostjo in didaktiko slovenskega jezika.