Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), Oddelek za pravne študije, jezikoslovje, tolmačenje in prevajanje Univerze v Trstu ter Center za slovenščino kot drugi/tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani so priredili v sodelovanju s tržaško pokrajino okroglo mizo z naslovom »Naučiti se slovenščino v odraslem obdobju: dobre prakse na Tržaškem«. Dogodek se je odvijal v petek, 30. januarja 2015 ob 17. uri v prostorih Pokrajine Trst »Magazzino delle idee«, Korzo Cavour 2.
Namen okrogle mize je promovirati učenje slovenščine tudi med odraslo populacijo in predstaviti izkušnje štirih odraslih, ki izhajajo iz italijansko govorečega okolja in so se uspešno naučili slovenščino do te mere, da jo v vsakodnevnih govornih položajih suvereno uporabljajo.
V zadnjih desetletjih beležimo v obmejnem pasu FJK porast zanimanja za učenje slovenskega jezika. Trend potrjujejo podatki o povečanem deležu italijanskih zakoncev, ki vpisujejo otroke v vrtce in šole s slovenskim učnim jezikom, pa tudi podatki o večjem številu tečajev slovenščine, namenjenih italijansko govoreči odrasli populaciji, ki jih prirejajo tako javne kot zasebne ustanove.
Tudi v tržaški pokrajini se v zadnjih letih stopnjuje zanimanje za učenje slovenščine kot drugega jezika med odraslo populacijo, o čemer priča strmo naraščajoče število tečajev. Razlogov je več: povezani so z evropskimi integracijskimi procesi, s postopnim podiranjem fizičnih in miselnih mej, s širitvijo delovnih, študijskih in bivanjskih možnosti onstran meje, pa tudi z željo po spoznavanju jezika soseda, iz prepričanja, da je to nujen korak na poti do medkulturnega sožitja. Gre pa vendarle za učenje jezika, ki ni samo jezik sosednje države, ampak tudi drugi jezik obmejnega teritorija FJK, skratka odraz njegove večjezične in večkulturne razsežnosti.
Seveda, učenje slovenščine v odraslem obdobju ni enostaven in niti kratkotrajen proces, saj terja veliko truda, časa in motivacije, predpostavlja pa tudi možnost rabe jezika v vsakdanji praksi, kar na Tržaškem ni samoumevno.
Okroglo mizo bodo s pozdravnim nagovorom uvedli: Maria Teresa BAssa Poropat, predsednica Pokrajine Trst, Devan Jagodic, ravnatelj Slovenskega raziskovalnega inštituta, Lorenza Rega, prodekanja Oddelka za pravne študije, jezikoslovje, tolmačenje in prevajanje Univerze v Trstu ter Nataša Pirih Svetina, predstavnica Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik Filozofske Fakultete Univerze v Ljubljani.
Razpravo bo povezovala raziskovalka Maja Mezgec, sodelovali pa bodo Irina Moira Cavaion (učiteljica), Massimo Sbarbaro (računalničar), Chiara Sepin (grafična oblikovalka) in Andrea Sgarro (univerzitetni profesor). V pogovoru bomo izpostavili motive za učenje slovenščine, poizvedovali po dejanski rabi jezika in analizirali težave, ki se pojavljajo v izobraževalnem procesu. Z neposrednimi pričevanji štirih uspešnih odraslih »učencev« bomo poskušali premostiti družbeno utrjeni predsodek, da je usvajanje slovenščine za odraslo prebivalstvo na Tržaškem prezahteven izziv. Razprava bo dvojezična, saj je namenjena tako italijansko kot slovensko govoreči publiki. Poskrbljeno bo za simultano prevajanje.
video posnetek TDD RAI (minuta 2.30)