V torek, 17. 12. 2024, je v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar na slovesnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije.
Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) je prejel red za zasluge za izjemen prispevek k razumevanju manjšinske tematike, spodbujanju razvoja slovenskega jezika in šolstva ter povezovanju slovenskega in italijanskega okolja na področju raziskovalne dejavnosti. Odlikovanje sta sprejela podpredsednik Jernej Šček in direktor dr. Devan Jagodic.
Na inštitutu smo izredno veseli in hvaležni za priznanje, zanj pa se zahvaljujemo tudi predlagateljem in se zavezujemo, da bomo še naprej stremeli k povezovanju in odličnosti.
Utemeljitev:
Na podlagi sedme alineje prvega odstavka 107. člena Ustave Republike Slovenije ter 4. točke 7. člena in 10. člena Zakona o odlikovanjih Republike Slovenije je predsednica republike Nataša Pirc Musar izdala ukaz o podelitvi odlikovanja Republike Slovenije.
Za izjemen prispevek k razumevanju manjšinske tematike, spodbujanju razvoja slovenskega jezika in šolstva ter povezovanju slovenskega in italijanskega okolja na področju raziskovalne dejavnosti prejme
SLOVENSKI RAZISKOVALNI INŠTITUT (SLORI) RED ZA ZASLUGE.
Slovenska narodna skupnost v Italiji je že v šestdesetih letih prepoznala potrebo po ustanovi za preučevanje položaja manjšine. Na pobudo Karla Šiškoviča – Mitka je bil Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) ustanovljen 21. junija 1974 kot odgovor na potrebo po znanstveni podpori kulturnemu, političnemu in gospodarskemu razvoju Slovencev v Italiji. Že od začetka je inštitut sodeloval z znanstvenimi ustanovami v Sloveniji in Italiji ter se uveljavil s prispevki na mednarodnih konferencah.
V sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja so nastale podružnice inštituta v Gorici, Čedadu in Kanalski dolini, kar je omogočilo celovito obravnavo slovenskega narodnega prostora. SLORI je organiziral prve odmevne posvete in uvedel načrtovane raziskave. Vlogo so okrepili študijske publikacije, aplikativne raziskave s področja etničnih študij ter sistematično spremljanje družbenih in razvojnih procesov obmejnih območij.
Nepričakovane smrti ključnih sodelavcev, finančne omejitve in reorganizacija delovanja so zaznamovale devetdeseta leta. Z reorganizacijo, racionalizacijo in podporo slovenske in italijanske politike je Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) ostal osrednja raziskovalna ustanova slovenske manjšine.
Danes inštitut deluje kot raziskovalni center, ki obravnava temeljne in aplikativne projekte na področjih sociolingvistike, psihologije, politične geografije, politologije, medetničnih odnosov in čezmejnega sodelovanja. Pomembno prispeva k razumevanju manjšinske problematike, spodbuja globalno prepoznavnost slovenskega jezika in šolstva ter podpira mlade raziskovalce.
Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) je ključni deležnik v evropskih in čezmejnih projektih ter deluje kot povezovalni člen med slovensko in italijansko stvarnostjo. Z organiziranjem mednarodnih konferenc in številnimi publikacijami prispeva k prepoznavnosti slovenskega raziskovalnega dela v mednarodnem prostoru.
Inštitut ostaja zavezan prilagajanju novim družbenim potrebam, podpori manjšinski skupnosti in spodbujanju razvoja slovenskega intelektualnega potenciala v Italiji. Njegovo delo združuje lokalno usmerjenost in širši pogled v duhu integracije in medsebojnega sodelovanja.
Republika Slovenija se z državnim odlikovanjem Slovenskemu raziskovalnemu inštitutu (SLORI) zahvaljuje za izjemen prispevek k razumevanju manjšinske tematike, spodbujanju razvoja slovenskega jezika in šolstva ter povezovanju slovenskega in italijanskega okolja na področju raziskovalne dejavnosti že pet desetletij.
Vabimo vas k branju daljšega poročila o prireditvi, v katerem so navedeni vsi odlikovanci in utemeljitve: https://www.predsednica-slo.si/sl/objave/predsednica-republike-je-prejemnike-drzavnih-odlikovanj-povabila-da-postanejo-glasniki-petih-temeljnih-vrednot-slovenije
V čast nam je, da smo se znašli v tako izbrani družbi!