Stanje in perspektive raziskovanja Kanalske doline ter širšega tromejnega območja

Četrtek, 6. oktobra 2011, ob 16.00,
v Beneški palači (Palazzo veneziano),
Ul. Bamberga 52, Naborjet (Malborghetto),
Kanalska dolina – Videm.

Namen okrogle mize je izpostaviti prednosti in pomanjkljivosti raziskovalne dejavnosti v Kanalski dolini ter na širšem tromejnem območju, predvsem pa razmišljati o novih izzivih, izhodiščih in razvojnih perspektivah. Na okrogli mizi bodo sodelovali slovensko govoreči predstavniki raziskovalnega in akademskega sveta iz Italije, Slovenije in Avstrije, predstavniki lokalnih javnih uprav, civilne družbe, šolstva in gospodarstva ter predstavniki nemške in furlanske skupnosti v Kanalski dolini.

Evropska komisija spodbuja od leta 2005 pobudo Evropske noči raziskovalcev – The Researchers’ Night. Ob koncu septembra so tako predvideni različni promocijski dogodki na evropski in krajevni ravni, namenjeni uveljavitvi raziskovanja, raziskovalcev in njihove vloge v družbi. V tem okviru prireja SLORI od leta 2006 vrsto pobud za promocijo raziskovalne dejavnosti in raziskovalnega poklica na področju družbenih ved. Tovrstne pobude potekajo letos v videmski pokrajini.

Osrednji dogodek ob letošnji Evropski noči raziskovalcev, ki ga SLORI prireja v sodelovanju s Slovenskim kulturnim središčem Planika ob pokroviteljstvu Občine Trbiž, Občine Naborjet-Ovčja vas in Gorske skupnosti za Guminsko, Železno in Kanalsko dolino, je okrogla miza z naslovom »Stanje in perspektive raziskovanja Kanalske doline ter širšega tromejnega območja Italije, Slovenije in Avstrije«. Namen pobude je promocija bogate in razvejane raziskovalne dejavnosti, ki se v zadnjih letih razvija okrog svojevrstnega kulturnega in jezikovno pluralnega okolja Kanalske doline, s posebnim poudarkom na raziskovanje procesov in dinamik, ki zaznamujejo tu živečo slovensko govorečo skupnost.

Program sestavljata dva dela:

  1. del – predstavitev znanstveno-raziskovalnih publikacij, ki sta jih v zadnjih letih izdala SLORI in SKS Planika, ter njihovih avtorjev. Avtorjem teh publikacij – priznanim raziskovalcem in akademikom, pa tudi univerzitetnim študentom ter osebkom, ki se nepoklicno ukvarjajo z raziskovanjem – bo tu dana možnost prikazati svoje raziskovalne dosežke, hkrati pa podati pričevanja o svoji raziskovalni izkušnji v tem prostoru.
  2. del – okrogla miza »Potrebe in izzivi raziskovanja Kanalske doline in širšega tromejnega območja Italije, Slovenije in Avstrije«. Namen okrogle mize je izpostaviti bodisi prednosti bodisi pomanjkljivosti raziskovalne dejavnosti v Kanalski dolini in širšem tromejnem območju, predvsem pa razmišljati o novih izzivih, izhodiščih in razvojnih možnostih v nadaljnjem obdobju. Pri okrogli mizi bodo sodelovali slovensko govoreči predstavniki raziskovalno-akademskega sveta v Italiji, Sloveniji in Avstriji ter predstavniki lokalnih javnih uprav, civilne družbe, šolstva in gospodarstva, povabljeni pa bodo tudi predstavniki nemške in furlanske skupnosti v Kanalski dolini.

    PROGRAM:

    1. del:   Moderator Rudi Bartaloth (SLORI, SKS Planika)
    16.00    Uvodni pozdravi
    16.15    Predstavitev nedavno izvedenih raziskav na temo Kanalske doline
    Sodelujejo: Luciano Lister, Mojca Mihalič, Manuel Figheli (SKS Planika in Glasbena matica), Karmen Kenda Jež (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU v Ljubljani), Vera Smole in Matej Šekli (Univerza v Ljubljani), Nataša Gliha Komac (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU v Ljubljani, Univerza v Ljubljani, SLORI), Štefka Vavti (Slovenski znanstveni inštitut v Celovcu)
    17.15    Odmor za kavo

    2. del:  Moderatorka Nataša Gliha Komac (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU v Ljubljani, Univerza v Ljubljani, SLORI)
    17.30    Okrogla miza »Stanje in perspektive raziskovanja Kanalske doline ter širšega tromejnega območja Italije, Slovenije in Avstrije«
    Sodelujejo: Boris Jesih (Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu), Andrej Kranjc (Slovenska akademija znanosti in umetnosti SAZU), Marko Snoj (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU v Ljubljani), Janez Stergar in Danijel Grafenauer (Inštitut za narodnostna vprašanja v Ljubljani), Irena Lačen Benedičič (Gornjesavski muzej Jesenice), Milan Bufon (SLORI), Roberto Dapit (Univerza v Vidmu), Vincenc Rajšp (Slovenski znanstveni inštitut na Dunaju), Martina Piko-Rustia (Inštitut Urban Jarnik v Celovcu), Monica Tallone (Società Filologica Friulana), Alfredo Sandrini (Kanaltaler Kulturverein), Renato Carlantoni (Občina Trbiž), Alessandro Oman (Občina Naborjet-Ovčja vas), Gianni Verona (Gorska skupnost za Guminsko, Železno in Kanalsko dolino), Antonio Pasquariello (Večstopenjski šolski zavod I. Bachmann iz Trbiža), Francesca Comello (Open Leader scarl)
    19.00   Zaključki

Delovni jezik bo slovenščina. Poskrbljeno bo za tolmačenje v italijanščino.

Dogodek bo potekal v okviru Evropske noči raziskovalcev 2011.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se