Šesti člen Ustave Republike Italije, italijanska zaščitna zakonodaja za manjšinske skupnosti in manjšinska problematika nasploh so bile osrednje vsebine predavanja, ki ga je sodelavec Slovenskega raziskovalnega inštituta (SLORI) Štefan Čok imel petek, 27. junija 2014, v kraju Vimercate, v Lombardiji. Predavanje sodi v niz srečanj, ki jih lokalna občinska mladinska konzulta prireja z namenom predstaviti mladim vsebino prvih dvanajstih temeljnih členov italijanske Ustave. Petkovo srečanje je bilo izrecno namenjeno šestemu členu, s katerim republiška Ustava obravnava in ščiti jezikovne manjšine, ki živijo v Italiji.
Predavatelj je v svojem referatu orisal zgodovinski okvir odnosa italijanske države do lastnih manjšin od 19. stoletja do danes. Skušal je osvetliti različne definicije pojma manjšine, ki so se pojavile v času in v različnih okoljih, razlike med nacionalno in multinacionalno državo ter zgodovinske okoliščine, ki so privedle do oblikovanja šestega člena Ustave takoj po koncu druge svetovne vojne. Opozoril je na evropske listine, ki se ukvarjajo z manjšinskim vprašanjem in se podrobneje dotaknil zakona 482/1999 ter razlik med samimi manjšinami, ki jih zakon navaja. Posebno pozornost je namenil razčlenjeni stvarnosti Slovencev v Italiji, ki jo lokalna publika le skromno pozna.
Čok je skušal predvsem predstaviti mladim poslušalcem kompleksno stvarnost obmejnih območij, v katerih se različne skupnosti prepletajo in kjer se lahko v različnih obdobjih razvijeta tako medsebojno spoznavanje kot ostra konfrontacija. Tematika je bila za poslušalce povsem nova, posebno pozornost so vzbudila vprašanja identitete, večjezičnosti ter razlik in težav, ki se včasih pojavljajo med sprejetjem nekega zaščitnega določila in njegovim udejanjanjem.