Zrcalo sedanjosti, vizija prihodnosti

14. novembra je bil za Slovenski raziskovalni inštitut pomemben dan: s slovesnostjo je obeležil polstoletni jubilej

Slovenski raziskovalni inštitut letos proslavlja 50-letnico delovanja. Ob tem pomebnem jubileju smo na inštitutu oblikovali bogat program znanstvenoraziskovalnih dejavnosti, strokovnih razprav in svečanih prireditev, ki potekajo že od maja in se bodo nadaljevale vse do konca leta.

Vrhunec programa ob Slorijevi 50-letnici je bila osrednja slovesnost, ki je potekala v četrtek, 14. novembra, v prostorih Kulturnega doma v Trstu. Na prireditvi s pomenljivim naslovom Zrcalo sedanjosti, vizija prihodnosti, je bila predstavljena prehojena pot, predvsem pa začrtana sedanjost in prihodnost te organizacije, ki se od leta 1974 predano in dosledno posveča raziskovanju slovenske narodne skupnosti v Italiji. Režijo in povezovanje dogodka je prispeval Evgen Ban.

Organizatorji so si zamislili originalno in dinamično prireditev, ki je želela biti uprta v prihodnost. Slavnostne nagovore so prispevali predsednica inštituta dr. Sara Brezigar (GLEJ PRILOGO), podpredsednik Vlade Republike Slovenije in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon in odbornik za lokalno samoupravo, sistem javnih uslužbencev, varnost in priseljevanje Avtonomne dežele Furlanije – Julijske krajine Pierpaolo Roberti. Uraden del slovesnosti je sklenilo predvajanje videoposnetka z zbranimi izjavami in voščili institucionalnih sogovornikov, zvestih partnerjev in dolgoletnih prijateljev inštituta. Posnetek sta pripravila Antonio Giacomin in Helena Lupinc.

Slovesnost je imela tudi umetniško preobleko: začinili so jo ples, glasba in recitacija. V poklon Slorijevemu glavnemu ustanovitelju in prvemu ravnatelju Karlu Šiškoviču je njegova vnukinja, igralka Nikla Petruška Panizon, interpretirala besedilo o genezi in prvem razvojnem obdobju inštituta. Avtor besedila je Sergij Lipovec, ustanovni član in dolgoletni član vodstvenih organov (GLEJ PRILOGO). Sledil je nastop dua Šiškovič – Mallozzi, ki ga sestavljata violinist Črtomir Šiškovič, sin nekdanjega ravnatelja, in harfistka Simona Mallozzi. Z izvirnim in inovativnim plesnim insertom se je predstavila tudi plesalka in koreografinja Daša Grgič. Glasbeno svežino so z izvajanjem sklab iz muzikalov pričarali učenci in učenke Dijaškega doma Gorica pod mentorstvom glasbenice Damjane Golavšek.

Slovesnost je sklenil pogled v prihodnost, tudi ob pričakovanju napovedane selitve inštituta v prenovljene prostore Narodnega doma pri Sv. Ivanu, kjer bo skupaj z Narodno in študijsko knjižnico sooblikoval večnamensko središče, prvenstveno namenjeno dijakom in študentom. Posebna pozornost do mladih označuje delovanje inštituta že od samega začetka, saj je bil med drugim tudi eden od pobudnikov mladinskih raziskovalnih taborov, ki so se zvrstili v zadnjih dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Ob proslavljanju 50-letnice je Slori julija letos spet oživel to uspešno tradicijo in po dolgih letih ponovno izvedel petdnevni mladinski raziskovalni tabor, tokrat v sodelovanju z društvom DM+. Mlade udeleženke in udeleženci tabora so v sodelovanju z mentorji zbrali raziskovalno gradivo za pripravo dokumentarnega filma o identitetah mladih Slovencev in Slovenk v Italiji. Dokumentarec je režiral Jurij Gruden, na slovesnosti pa je bila premierno predstavljena krajša različica.

Svečanega dogodka so se udeležili številni institucionalni gostje – predstavniki javnih ustanov, akademsko-raziskovalnih zavodov ter organizacij civilne družbe iz Italije, Slovenije in drugih sosednjih držav, hkrati pa tudi člani, partnerji, sodelavci in prijatelji. Dogodek je bil nenazadnje priložnost za povezovanje in druženje vseh tistih, ki so prispevali k pomembnim dosežkom inštituta v dosedanji polstoletni razvojni paraboli.

Finančno podporo za izvedbo slovesnosti sta prispevala Avtonomna dežela Furlanija – Julijska krajina (FJK) in Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se