Projekt sofinancira Avtonomna dežela Furlanija – Julijska krajina (odstavek 1 bis člena 18 ante Deželnega zakona št. 26 z dne 16. 11. 2007)
Odgovorna za SLORI: Ester Gomisel
Partnerja: DIZ Jožef Stefan in Humanistični in družbeno-ekonomski licej Antona Martina Slomška
Sodelujejo: skupina SLORIjezik, Dijaški dom Gorica
Obdobje trajanja projekta: januar – junij 2025
Projekt je namenjen dijakom Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška in Državnega izobraževalnega zavoda Jožefa Stefana v Trstu in predvideva šestmesečni program dejavnosti od januarja do junija 2025. Cilj projekta je krepitev sporazumevalne zmožnosti dijakov in dijakinj s posebnim poudarkom na razumevanju slovensko-italijanskega jezikovnega stikanja in družbenega konteksta javne rabe slovenščine v Italiji.
Izvedba specifičnih dopoldanskih in popoldanskih didaktičnih dejavnosti, namenjenih dijakom in dijakinjam vseh letnikov, za licej Antona Martina Slomška poteka od januarja do junija 2025.
Dopoldanske dejavnosti potekajo med rednim poukom. Predvideni so naslednji vsebinski poudarki: pojavi slovensko-italijanskega jezikovnega stikanja, dejavna uporaba novih jezikovnih virov in orodij (SmejSe, Loris, Jezik na klik, Fran.si, Franček, Gigafida ipd.), sociolingvistični pogled na slovenski jezik v Italiji ipd. Izvajajo jih nekateri člani delovne skupine SLORIjezik.
Popoldanske dejavnosti potekajo po pouku in so namenjene predvsem dijakom s težavami pri pisnem in ustnem sporazumevanju oziroma takim, ki izkazujejo slabšo sporazumevalno zmožnost v slovenščini. Te dejavnosti izvaja Ester Gomisel. Poudarek je na individualizirani podpori in ciljni krepitvi jezikovne zmožnosti posameznikov.
Izvedba dejavnosti za DIZ Jožefa Stefana bo predvidoma potekala v drugi polovici junija, po uradnem zaključku šolskega leta. Ciljna skupina so dijakinje in dijaki, ki so imeli med šolskim letom večje težave pri učenju slovenščine ali bodo morali avgusta na popravne izpite.
Izvajalci in izvajalke vsebin uporabljajo inovativne in interaktivne metode poučevanja, opirajo pa se na SLORI-jeve (Smejse, Loris, Jezik na klik) in druge digitalne vire ter orodja za slovenščino.
Dijaki in dijakinje naj bi s celostno jezikovno podporo po opravljenem programu pokazali višjo stopnjo znanja, motivacije in samozavesti pri rabi slovenskega jezika.