Projekt v okviru programa evropske pobude Interreg IIIA Italija – Slovenija 2000-2006
Nosilec projekta: Služba za izobraževanje in poklicno orientacijo Dežele Furlanije Julijske krajine
Izvajalci projekta: Slori – Slovenski raziskovalni inštitut, Slovenski deželni zavod za poklicno izobraževanje, Slovensko deželno gospodarsko združenje, EnAIP – Ente Nazionale ACLI Istruzione Professionale Friuli Venezia Giulia, IAL Friuli Venezia Giulia in IRES-Istituto di Ricerche Economiche e Sociali Friuli Venezia Giulia
Obdobje trajanja projekta: 2004-2006
Namen projekta je bila izdelava dvojezične spletne strani, na kateri so v obširni podatkovni bazi na razpolago različne informacije o študiju in delu v sosednji državi, to je Italiji oziroma Sloveniji. Projekt je zamišljen zrcalno, kar pomeni, da se lahko spletne strani poslužujejo tako uporabniki iz Furlanije Julijske krajine, ki bi se radi podali čez mejo zaradi izobraževanja ali zaradi zaposlitve, kot tudi slovenski državljani, še posebno iz obmejnih območij Obalno-kraške regije in Severno-primorske regije, ki jih zanima študijska ali delovna izkušnja v naši deželi.
Končni uporabnik, ki je lahko posameznik, ustanova ali inštitucija, dobi na spletni strani opis šolskega sistema in delovnega trga v Sloveniji in Italiji, zakonski okvir za izobraževanje in delo v obeh državah, sezname šolskih inštitucij na obeh straneh meje, informacije o pogojih in modalitetah za bivanje v sosednji državi, napotke o izdajanju delovnih dovoljenj za različne oblike zaposlitev, opis pogojev za priznanje študijskih in poklicnih naslovov pridobljenih v sosednji državi ter druge informacije, ki so potrebne pri udejanjanju čezmejne mobilnosti.
Naloga SLORI-ja je bila v tem okviru izvedba začetne faze projekta, ki je predvidevala pripravljalno analizo potreb pri udejanjanju čezmejne mobilnosti, določitev virov tako na italijanski kot slovenski strani in izdelavo tekstov za spletno stran v sodelovanju z Insiel-om, ki je poskrbelo za tehnično pripravo internetne strani.
SLORI je uvodno izdelal študijo potreb na podlagi vrste intervjujev s posamezniki iz naše dežele in iz Slovenije, ki že študirajo ali ki so že zaposleni čez mejo, in ki so se zaradi tega že soočali z dinamikami čezmejne mobilnosti. Na tak način so prišle do izraza prakse čezmejne mobilnosti, ki so že uveljavljene na teritoriju, in birokratske dolžnosti oziroma časovni roki, da se lahko zaposlimo oziroma da se odpravimo na študij v sosednjo državo. Iz rezultatov je bilo mogoče razbrati, katero vrsto informacij potrebuje uporabnik v trenutku, ko se odloči za čezmejno delo ali študij.
Raziskovalna dejavnost je nato zajela še preverjanje in določitev virov tako tostran kot onstran meje. Najdeni viri, ki jih je preko 200, sestavljajo mrežo uslug oziroma uradov, okenc, ustanov in inštitucij, ki so uporabniku koristni in potrebni, v trenutku, ko se odloči za izobraževanje ali delo onkraj meje. SLORI je pripravil tudi analizo zakonskih določil v Italiji in Sloveniji na področju šolstva in dela ter tako orisal pravni okvir za čezmejno delo in študij.
Prva faza projekta, ki je predvidevala sodelovanje inštituta, se je zaključila v prvi polovici leta 2005. Prvi rezultati projekta so bili predstavljeni v Gorici na strokovnem srečanju, pri katerem so bili prisotni vsi italijanski in slovenski partnerji pri projektu.