Projekt v okviru programa evropske pobude Interreg IIIA Italija – Slovenija 2000-2006
Nosilec projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut
Izvajalci projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut, Italijanska unija
Obdobje trajanja projekta: 2006-2007
MI.MA. »Večine spoznavajo manjšine« je projekt, ki sta ga v letih 2006 in 2007 izvedla Slovenski raziskovalni inštitut SLORI v Italiji in Unione Italiana / Italijanska unija v Sloveniji in na Hrvaškem. Partnerji projekta so še Obalna samoupravna skupnost italijanske narodnosti / Comunità Autogestita Costiera della Nazionalità Italiana in Italijanski center za promocijo, kulturo, izobraževanje in razvoj »Carlo Combi« / Centro italiano di promozione, cultura, formazione e sviluppo »Carlo Combi« v Sloveniji ter Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ), Svet slovenskih organizacij (SSO) in Združenje prijateljev časopisa Isonzo-Soča v Italiji.
Projekt je bil sofinanciran s sredstvi Programa pobude Skupnosti Interreg IIIA Italija-Slovenija 2000-2006 in je bil že prvič uspešno izpeljan v obdobju 2004/2005. Porodil se je na osnovi tesnega sodelovanja italijanske narodne skupnosti v Sloveniji in na Hrvaškem ter slovenske narodne skupnosti v Italiji. Oblikoval se je iz želje, da bi spodbujali sodelovanje med dvema sosednjima državama predvsem na tistih področjih, kjer je nujno nenehno soočanje med dvema soživečima avtohtonima skupnostma ter njihovo čim širše poznavanje med večinskim prebivalstvom.
Cilj projekta je bil seznaniti zlasti mlade o avtohtonih manjšinah, ki živijo na mejnih območjih med Italijo, Slovenijo in Hrvaško.Projekt je prek izobraževalnih in informativnih dejavnosti spodbujal poznavanje Slovencev v Italiji ter Italijanov v Sloveniji in na Hrvaškem med mladimi večinskega prebivalstva v slovensko-italijanskem obmejnem pasu.
Med oktobrom 2006 in junijem 2007 je bilo izvedenih 42 predstavitev obeh manjšin na večinskih višjih srednjih oziroma srednjih šolah ter univerzah: slovenskih v Sloveniji (v občinah Koper, Izola in Piran) in italijanskih v Italiji (v goriški, tržaški in videnski pokrajini), kjer sobivata italijanska in slovenska narodna skupnost. Predstavitvam je sledilo več kot 1.000 mladih.Ob koncu predstavitve so mladi izpolnjevali vprašalnik za evalvacijo vsebin in metod predstavitve ter za preverjanje poznavanja manjšin med mladimi. Promocija manjšin in njihovih jezikov je bila poleg tega tema nekaterih strokovnih srečanj med raziskovalci na mejnem slovensko-italijanskem teritoriju. Predstavitev slovenske narodne skupnosti v Italiji ter italijanske narodne skupnosti v Sloveniji in na Hrvaškem je dostopna tudi na spletnih straneh www.unione-italiana.hr in www.slori.org/mima v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku.
Projekt MI.MA. »Večine spoznavajo manjšine« ni povečal samo poznavanja dveh manjšinskih skupnosti, pač pa tudi tematik o večkulturnem in večnarodnostnem sožitju na področjih jezikovnega in kulturnega stika med Italijo, Slovenijo in Hrvaško.
– Spodbujal je sožitje med večinskim in manjšinskim prebivalstvom v goriški, tržaški in videnski pokrajini v deželi Furlaniji Julijski krajini ter v občinah Piran, Izola in Koper v Sloveniji.
– Razvil in vnesel je inovativne metode promocije manjšin ter manjšinskih jezikov. Ustvaril je primere dobre prakse na področju informiranja in izobraževanja v večkulturnem okolju.
– Spodbujal je dialog in sodelovanje med izobraževalnimi ustanovami mejnega območja ter organizacijami slovenske narodne skupnosti v Italiji ter italijanske narodne skupnosti v Sloveniji in na Hrvaškem.
– Širil je zanimanje mladih generacij večine za dejavnosti manjšin ter spodbujal njihovo aktivno sodelovanje pri prireditvah in pobudah, pri katerih sta soudeleženi obe manjšini.