Pedo-epidemiološka raziskava
Nosilec projekta: dr. Danilo Sedmak
Izvajalci projekta: dr. Breda Kozina, SLORI – Slovenski raziskovalni inštitut
Obdobje trajanja projekta: 2004-2007
Primarni vir metodologije in vsebin projekta je pedo-epidemiološka raziskava z naslovom »Podoba našega otroka«, ki je bila izvedena pred petnajstimi leti pod mentorstvom dr. Danila Sedmaka. Predmet takratne raziskave so bili učenci/otroci osnovnih šol s slovenskim učnim jezikom na Tržaškem. Raziskava je bila nato razširjena na različna območja, kjer živijo Slovenci, in sicer v matici, zamejstvu in v zdomstvu.
Pričujoči raziskovalni projekt – ki je zajel le populacijo otrok osnovnih šol tržaške pokrajine – je želel podrobneje osvetliti področje otrokove izobrazbe, vzgoje, telesnega in duševnega življenja, različne aspekte otrokove stvarnosti, tako šolskega kot domačega sistema, njegova nagnjenja, uspehe in neuspehe, ter kako preživi prosti čas. Smoter raziskave je bil zajeti celotno otrokovo življenje doma in v šoli, kaj se torej z njim dogaja v okviru 24 ur.
Gre za pedo-epidemiološko raziskavo, v katero sta vključena oba ključna dejavnika, t.j. učitelj in otrokovi starši, oz. odgovorni in aktivni dejavniki, ki vsak dan posegajo v otrokovo ali učenčevo osebnost, v njegovo psiho. Starši in učitelji so činitelji otrokovega razvoja, ki nedvomno vplivajo na otrokov razvojni proces.
Cilj raziskave je bil torej preučiti in spoznati otroka/učenca v družinskem in šolskem kontekstu, ter izluščiti elemente, ki vplivajo na njegov socialni, emocionalni, kognitivni razvoj.
Raziskava je bila izvedena s pomočjo dveh vprašalnikov: prvi je bil namenjen šolnikom, drugi pa staršem. Vprašalnika sta sestavljena iz vprašanj zaprtega tipa in sicer gre za numerične in deskriptivne ocenjevalne lestvice. Družinam sta bila na razpolago vprašalnika v slovenskem in italijanskem jeziku.
Prva faza projekta je predvidevala predstavitev raziskave in vprašalnikov staršem ter učiteljem. Sledila je faza anketiranja, ki je potekala v teku šolskega leta 2004/05. Zbiranje podatkov je opravila dr. Breda Kozina. V naslednjem obdobju je sledila statistična obdelava podatkov, nato pa še opis in objava rezultatov raziskave.