Raziskovalni projekt
Nosilec projekta: Šolska mreža (Didaktično ravnateljstvo pri sv. Jakobu – koordintor, Direzione didattica 2. circolo, Didaktično ravnateljstvo pri sv. Ivanu, Istituto comprensivo Marco Polo)
Izvajalec projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut (odgovorna Norina Bogatec)
Obdobje trajanja projekta: 2005-2007
Projekt Mozaik je ime raziskovalnega projekta o vplivu večetničnega okolja na osnovno šolanje na nekaterih tržaških mestnih šolah, v katerih je prisotnost učencev različnih narodnosti precej izrazita.
V zadnjih letih so se narodnostne in jezikovne značilnosti učencev tako v šolah s slovenskim kot z italijanskim učnim jezikom zelo spremenile. Prisotnost otrok povsem ali delno neslovenskega oz. neitalijanskega izvora je za tržaške šole nedvomno zanimiv, a tudi nadvse zahteven izziv. Motivacije, pričakovanja in potrebe staršev so glede na sestavo šolske populacije dokaj različne, včasih celo nasprotujoče. Kako jim ustrezno zadostiti, ne da bi pri tem zmanjšali pomena izobraževanja v manjšinskem oz. večinskem jeziku, je eno izmed glavnih vprašanj sodobne šole, tako italijanske kot slovenske.
Od tod zamisel za Projekt Mozaik – Učinki večetničnega okolja na osnovno šolanje / Progetto Mosaico – Effetti dell’ambiente multietnico sull’istruzione primaria. Raziskava je bila izvedena na osnovnih šolah štirih tržaških ravnateljstev: na dveh slovenskih DR v celoti (Sv. Jakob in Sv. Ivan) in dveh italijanskih šolah (Duca d’Aosta in Umberto Gaspardis). Finančno jo je podprl Sklad Libero in Zora Polojaz, izvajal pa jo je Slori-Slovenski raziskovalni inštitut.
Preko ankete, ki je bila izpeljana v teku leta 2006, smo starše spraševali o razlogih za izbiro šole, znanju in pogostnosti rabe učnega jezika, pozitivnih in negativnih vidikih prisotnosti otrok različnih narodnosti v razredu ter o počutju otrok v večetničnem okolju. Namen je bil ugotoviti potrebe in težave otrok in staršev ter izoblikovati ustrezni načrt za naslednja leta tudi v sodelovanju z drugimi krajevnimi ustanovami. V letu 2007 je bila raziskava dopolnjena z anketo med učitelji in učenci 4. ter 5. razredov.
Analiza prvih rezultatov je bila predstavljena najprej na tiskovni konferenci v tržaški novinarski zbornici februarja 2007, nato pa še na vseh štirih didaktičnih ravnateljstvih. Anketni podatki so bili predstavljeni tudi na 11. Mednarodnem srečanju manjšinskih jezikov (ICML XI), ki je potekalo julija 2007 v Pècsu na Madžarskem.
Rezultati celotnega projekta so zajeti v publikaciji, ki je izšla novembra 2008. Predstavitev publikacije in okrogla miza ”Šola na poti do nove identitete/La scuola verso la nuova identità”sta potekali 29. novembra v Narodnem domu v Trstu.