Projekt ŠOLA o spremljanju narodnostnih in jezikovnih značilnostih populacije vpisanih v vrtcih in šolah s slovenskim učnim jezikom oziroma s slovensko-italijanskim poukom v Italiji

Longitudinalni raziskovalni projekt

Nosilec projekta: SLORI
Vodja projekta: Norina Bogatec
Obdobje izvajanja projekta: letno spremljanje od šolskega leta 2010/11 dalje

Slovenski raziskovalni inštitut SLORI od nekdaj namenja veliko pozornosti vprašanjem, povezanim s slovensko šolo v Italiji, in problematikam izobraževanja v manjšinskem jeziku nasploh. O prizadevanjih Inštituta pričajo številne študije, raziskave in publikacije, ki jih je SLORI opravil in izdal med svojim delovanjem.

Inštitut s posebno pozornostjo spremlja dinamike spreminjanja narodnostnih in jezikovnih značilnosti otrok, ki obiskujejo slovenske vrtce in šole v tržaški in goriški pokrajini ter večstopenjsko šolo s slovensko italijanskim dvojezičnim poukom v Špetru. Narodnostna in jezikovna sestava šolajoče se populacije sta izredno pomembna vidika pri načrtovanju vzgojno-izobraževalnih strategij, saj sta tudi od njiju odvisna izbira učnih vsebin in oblikovanje ustreznih pedagoško-didaktičnih pristopov. Prav tako predstavljata pomemben vidik tudi pri opredeljevanju ciljev in vloge manjšinske šole v okviru utrjevanja slovenske prisotnosti in ohranjevanja slovenskega jezika in kulture v deželi Furlaniji-Julijski krajini.

S šolskim letom 2010/11 je Inštitut v sodelovanju z ravnateljstvi vseh stopenj šolanja uvedel standardno obliko zbiranja podatkov o narodnostnem izvoru in jezikovnih navadah predšolskih otrok, učencev in dijakov, ki obiskujejo slovenske vrtce in šole v tržaški in goriški pokrajini ter dvojezično večstopenjsko šolo v Špetru.

V ta namen je bila izdelana anketna pola, na katero odgovarjajo starši predšolskih otrok, osnovnošolskih in nižješolskih učencev ter višješolski dijaki ob vpisu v prvi letnik oziroma razred posamezne stopnje šolanja. Razdeljevanje anketnih pol poteka v sodelovanju z ravnateljstvi. 

V letu 2015 je bila opravljena obdelava petletnega obdobja vpisov 2010-2014. 

V letu 2016 se je inštitut dogovoril z ravnatelji, da bo po nekaj letnem premoru ponovil zbiranje podatkov o vpisanih v prve letnike vseh stopenj šolanja v šolskem letu 2019/20.

V dogovoru z ravnateljstvi smo vprašalnike nekoliko preoblikovali in se osredinili na problematiko rabe jezika/ov. Staršem predšolskih in osnovnošolskih otrok so vprašalnike razdelila ravnateljstva, srednješolci pa so vprašalnik izpolnili sami v razredu. V vprašalnik za srednješolce smo vključili vprašanje o bližini slovenskih in italijanskih kulturnih prvin, ki smo ga prvič »uporabili« pri raziskavi Branje in glasba. Datoteka vsebuje podatke 935 (88 %) od skupno 1.065 prvošolcev v šolskem letu 2019/20.

V letu 2022 smo analizirali raznolikost maternih jezikov v vrtcih in šolah s slovenskim učnim jezikom oziroma dvojezičnim slovensko-italijanskim poukom v Italiji. Uporabili smo podatke iz šolskih let 2010/11, 2014/15 in 2019/20. Analiza zajema 2904 prvošolcev. Izsledki so bili objavljeni na SLORI-jevi spletni strani in v Primorskem dnevniku.

 Prva izvedba ŠOLA2010 o spremljanju narodnostnih in jezikovnih značilnostih populacije slovenskih vrtcev in šol v Italiji in dvojezičnega šolskega centra v Špetru.

Druga izvedba ŠOLA2011 o spremljanju narodnostnih in jezikovnih značilnostih populacije slovenskih vrtcev in šol v Italiji in dvojezičnega šolskega centra v Špetru.

Nekateri podatki analize petletnega obdobja vpisov 2010-2014: http://www.inv.si/DocDir/Publikacije-PDF/Razprave%20in%20gradivo/rig%2074/Razprave%20in%20gradivo%2074.pdf

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se