Delavnice v režiji inštituta
Vodja projekta: Norina Bogatec
Obodbje izvajanja projekta: 2006-2016
Noč raziskovalcev – The researchers’ Night je vseevropski dogodek, ki od leta 2005 poteka četrti petek v septembru. Znanstvene in raziskovalne organizacije, muzeji, laboratoriji in akademske institucije prirejajo različne dogodke, s katerimi želijo ponuditi javnosti in še posebej mladim možnost srečanja z raziskovalci in seznanjanja z raziskovalno dejavnostjo.
V okviru Noči raziskovalcev je Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) prirejal raziskovalne delavnice, ki so sodile v okvir dolgoletnega in že ustaljenega sodelovanja Inštituta s svetom šole. Namenjene so bile učencem in dijakom srednjih šol. Pri delavnicah so večkrat sodelovali dijaki obeh slovenskih družboslovnih licejev v Trstu in Gorici, udeležili pa do se jih tudi špeterski, doberdobski, openski, goriški ter svetoivanski in katinarski nižješolci.
Cilj tovrstnih delavnic je bila promocija raziskovalne dejavnosti med mlajšo generacijo in je temeljila na konkretni raziskovalni izkušnji. Dijaki oziroma učenci so izpeljali krajšo raziskovalno nalogo in se v okviru delavnic seznanili s potekom in metodami empiričnega raziskovanja (v našem primeru anketna raziskava). Delavnice so potekale dnevno, in sicer ob začetku šolskega leta in v okviru jutranjih učnih ur. Za višješolce so bile predvidene dvotedenske delavnice, za nižješolce pa enotedenske. Ena izmed glavnih značilnosti raziskovalnih delavnic je bilo skupinsko delo, prek katerega se je razvijal raziskovalni projekt. Raziskovalne delavnice so se zaključile s predstavitvijo izsledkov na šolah in z evalvacijo o opravljenem delu.
Vsebina raziskovalne naloge je navadno bila ena izmed aktualnih družbenih tem, ki je neposredno zadevala najstniško generacijo. Višješolci so obravnavali zahtevnejše vsebine kot so raba in zloraba računalnika, pojav pedofilije, nasilje v šoli, vključevanje v spletna socialna omrežja, medkulturne vrednote, čezmejno povezovanje ipd., nižješolci pa so se lotevali dostopnejših tem kot so počutje v šolskem okolju, preživljanje prostega časa, izbira konjičkov in videoigric, raba tehnoloških aparatur, seznanjanje s sodobnimi migracijskimi tokovi ipd.
Od leta 2012 so se vsebine anketnih raziskav navezovale na teme posameznih izvedb TRIESTE NEXT oziroma Evropskega salona inovacije in znanstvenega raziskovanja.
Delavnice je vodila raziskovalka Norina Bogatec.