Projekt, prijavljen na Javni razpis za sofinanciranje aktivnosti v zvezi s promocijo slovenske znanosti v tujini v letu 2009
Nosilec projekta: Univerza na Primorskem
Izvajalci projekta: Univerza na Primorskem, Narodna in študijska knjižnica Trst (NŠK), Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), Europäische Akademie Bozen / Accademia Europea di Bolzano (EURAC)
Obdobje trajanja projekta: 2009
Projekt je nastal na pobudo Univerze na Primorskem, ki že vrsto let proučuje različne vidike integracijskih procesov na obmejnih in etnično mešanih območjih, med katere sodi tudi raziskovanje manjšinskih skupnosti, medetničnih odnosov ter oblik in politik čezmejne komunikacije in sodelovanja. Projekt je nastal iz prepričanja, da je po vstopu Slovenije v schengenski prostor potreba po razvijanju tovrstne znanstveno-raziskovalne dejavnosti še toliko bolj nujna in koristna.
Cilji projekta so bili:
1. uresničevati skupni slovenski znanstveni prostor preko interakcije med raziskovalci Univerze na Primorskem in slovenskimi raziskovalci iz zamejstva ter raziskovalnimi ustanovami slovenske manjšine v Italiji;
2. promovirati slovensko znanost in znanje pri tujih znanstvenikih in strokovnjakih v Italiji, s poudarkom na območju slovenske naselitve in na sorodnih etnično mešanih območjih v sosednji državi;
3. sodelovati pri promoviranju dosežkov slovenskih raziskovalcev iz zamejstva ter prispevati k promoviranju slovenskih raziskovalnih ustanov iz zamejstva.
SLORI je v okviru promocijskih aktivnosti projekta sodeloval pri dveh večjih dogodkih:
1) Javna predstavitev in okrogla miza Skupni slovenski znanstveni prostor: težave in priložnosti integracije, ki je potekala 25. septembra 2009 v Narodnem domu v Trstu. Strokovno srečanje raziskovalcev integracijskih procesov v slovensko-italijanskem obmejnem pasu, ki delujejo v okviru Univerze na Primorskem in slovenskih raziskovalnih inštitutov v Furlaniji Julijski krajini, je potekal v dveh delih. Uvodni del je bil namenjen slovesnemu podpisovanju sporazumov o sodelovanju med Univerzo na Primorskem (UP) in Slovenskim raziskovalnim inštitutom (SLORI) ter Univerzo na Primorskem (UP) in Narodno in študijsko knjižnico (NŠK). Sledila je okrogla miza, ki je izpostavila tako prednosti kot pomanjkljivosti trenutnega čezmejnega sodelovanja na znanstveno-raziskovalnem področju, hkrati pa razmišljala o novih izzivih, izhodiščih in razvojnih možnosti v nadaljnjem obdobju. Na okrogli mizi so sodelovali: prof. dr. Boštjan Žekš (Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu), doc. dr. Boris Jesih (državni sekretar na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu), prof. dr. Rado Bohinc (rektor UP), prof. dr. Rado Pišot (prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo UP), prof. dr. Milan Bufon (predsednik SLORI), dr. Maja Mezgec (ravnateljica SLORI), Milan Pahor (ravnatelj NŠK), prof. dr. Miran Komac (ravnatelj Inštituta za narodnostna vprašanja – INV), prof. Roberto Dapit (Univerza v Vidmu), prof. Ivan Verč (Univerza v Trstu).
2) Znanstvena konferenca Raziskovanje obmejnih in etnično mešanih območij: Primorska in Južna Tirolska na Evropski Akademiji v Bocnu / Accademia Europea di Bolzano/Europaische Akademie Bozen (EURAC). Ob tej priložnosti je bil izveden obisk z delovnim sestankom predstavnikov Univerze na Primorske in Slovenskega raziskovalnega inštituta s predstavniki EURACA na temo znastveno-raziskovalnega sodelovanja.