Ciljni raziskovalni projekt
Nosilec projekta: dr. Lucija Čok, izr. prof., Znanstveno-raziskovalno središče Univerze na Primorskem (UP ZRS)
Izvajalci projekta: Univerza na Primorskem: UPP ZRS: doc. dr. Vesna Mikolič, doc. dr. Nives Zudič Antonič, Blaž Simčič; UP PEF: dr. Sonja Starc; Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani; red. prof. dr. Albina Nežak Lük; Inštitut za narodnostna vprašanja: doc. dr. Sonja Novak Lukanovič, dr. Mojca Medvešek, dr. Katalin Munda-Hirnoek; Slovenski raziskovalni inštitut, Trst: doc. dr. Suzana Pertot
Obdobje trajanja projekta: 2006-2008
Modeli izobraževanja manjšin in dvojezičnega izobraževanja v svetu so v zadnjih petdesetih letih bili pogosto v središču političnih, družbenih in ekonomskih obravnav, kar je vplivalo na procese njihovega razvoja in postopke spreminjanja. Modeli, ki jih razvija Slovenija na narodno mešanih območjih in oni, ki jih imajo Slovenci v sosednih državah so nastali na osnovi tradicije nacionalnega izobraževanja, gostote nacionalno naseljenega in kulturno opredeljenega prostora ter usmeritev nacionalnih in evropskih politik.
Raziskovalci v projektu so želeli ugotoviti, katere prednosti dvojezičnega izobraževanja je potrebno razviti in uveljaviti v novih družbeno-ekonomskih razmerah evropskih integracijskih procesov, katere pasti teh procesov je nujno predvideti in diagnosticirati na osnovi uspešnosti izvajanja dvojezičnega modela v šolah na narodnostno mešanih območjih z vidika šolske uspešnosti učencev na vzorcu šolske populacije in vzgojno-izobraževalnih vsebin. Posledično je bilo mogoče predvidevati, v kakšni meri je potrebno modele dvojezičnega šolstva tudi dopolnjevati in razvijati v skladu s cilji ohranitve, zaščite in razvoja manjšin tako, da bo manjšinsko šolstvo konkurenčno večinskemu tudi tedaj, ko bodo zaradi povečanega pretoka ljudi, sredstev in kapitala v novi Evropi manjšine dobile novo vlogo.