Doktorsko delo
Nosilec projekta: Slori-Slovenski raziskovalni inštitut
Izvajalec projekta: Zaira Vidali
Obdobje izvajanja projekta: 2008-2013
Upravljanje z etnično različnostjo na družbeni, kulturni, jezikovni, politični in gospodarski ravni je v sodobni družbi, še posebno v Evropi/Evropski uniji ključno vprašanje za ohranjanje stabilnosti in miru ter preprečevanje konfliktov z etnično ali nacionalno/narodno osnovo.
Sodobne nacionalne države se med drugim karakterizirajo kot večkulturne in večjezikovne družbe po eni strani zaradi oživljanja in vrednotenja manjšinskih ali regionalnih jezikov, ki so zgodovinsko prisotni na teritoriju, po drugi strani zaradi migracij in procesov nastajanja novih manjšin.
V takem družbeno-političnem okvirju se postavlja vprašanje, kako naj državna javna uprava, ki je ogrodje oziroma struktura, na kateri država sloni, prek katere država izvaja svojo oblast nad državljani, po drugi strani pa posreduje storitve državljanom, odreagira na družbene spremembe, ki jih vnaša koncept večkulturnosti ali večjezičnosti. Postavlja se torej vprašanje, kako naj država oziroma javna uprava kot izvajalec njenih smernic in načrtov primemo upravlja z etnično in jezikovno različnostjo.
Raziskovalni projekt sestavljata teoretični in empirični del. V teoretičnem delu je predstavljen razvoj nacionalizma v okviru italijanske države ter obenem razvoj državne javne uprave. Raziskava je preverjala v kolikšni meri je nacionalizem pogojeval ustroj italijanske javne uprave. Obenem je preverjala na primeru dežele Furlanije Julijske krajine in njenih treh priznanih manjšin (slovenske, furlanske in nemško govorečih skupnosti), v kolikšni meri javna uprava uvaja načine in strategije upravljanja etnične in jezikovne različnosti sodobne družbe. V empiričnem delu so bili izvedeni poglobljenih intervjuji s predstavniki javnih uprav v deželi FJK na različnih ravneh, in sicer deželni, pokrajinski in občinski.
Namen raziskave je bil preveriti, kateri dejavniki vplivajo na upravljanje z različnostjo pri javnih upravah v deželi Furlaniji-Julijski krajini. Raziskava je skušala prikazati tudi načine upravljanja z različnostjo, ki so ga javne uprave na različnih ravneh razvile.