Aplikativni raziskovalni projekt
Nosilec projekta: dr. Susanna Pertot
Izvajalec projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut
Obdobje trajanja projekta: 2002 – 2004
Namen projekta je bil ugotoviti, ali v vrtcu obstajajo dinamike, ki pospešujejo otrokov jezikovni razvoj, in katere so. Na osnovi gradiva, ki je bilo zbrano preko opazovanj otrok v vrtcu, je bila prepoznana povezava med odnosi in dinamikami, ki jih otroci vzpostavljajo v vrtcu, s procesom usvajanja jezika. Projekt je bil dopolnjen z akcijskim delom, ki je predvideval sodelovanje med starši in vrtcem pri učenju in rabi slovenščine; izpeljano je bilo 25 delavnic, namenjenih izobraževanju staršev in vzgojiteljic, ki so se zvrstile na celotnem teritoriju, kjer živijo Slovenci v Italiji.
Rezultati raziskave so bili prikazani na več posvetih, in sicer v Walesu, na Dunaju, v Firencah in v Londonu, pa še v raznih specializiranih revijah (Pertot S. Dvojezični otroci v vrtcu med teorijo in zamejsko prakso, Educa – Nova Gorica; Slovene kindergartens in Italy: an observational study of slovene language acquisition in pre-school children, Trans, Internet-Z. Kult.wiss.; An observational study of slovene language acquisition in pre-school children attending slovene kindergartens in Italy, V: VII International infant observation conference: Esther Bick’s method; Vloga staršev pri jezikovnem razvoju dvojezičnega otroka v slovenskem vrtcu v Italiji – Parental role in language development of bilingual child in slovene kindergarten in Italy, Glas. ZRS Koper).
Leta 2004 pa so izšle tri publikacije. Prvi dve, Otroci in starši na poti do slovenščine in Jezikovna vzgoja v vrtcu: vidiki vzgojiteljic, sta znanstveni publikaciji, namenjeni predvsem vzgojiteljcam in pedagogom, ki se ukvarjajo z zgodnjimi dvojezičnimi govorci in njihovimi družinami. Dvojezični otrok / Il bambino bilingue pa je mišljen kot priročnik za starše; nastal je na osnovi vprašanj in tem obravnavanih na srečanjih s starši otrok, ki so obiskovali vrtce s slovenskim učnim jezikom na Tržaškem oziroma dvojezični vrtec v Špetru.
Raziskovalni projekt je sofinanciralo Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport Republike Slovenije.